Bargoveaga oktavuohtadieđut
OvdasiiduDieđut misBargoveaga oktavuohtadieđut
Hallinto

Elle-Maaret Näkkäläjärvi

apulaisrehtori / veahkkerektor 040 568 3111 elle-maaret.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja / ovddidanhoavda 040 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö 040 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eeva-Liisa Rasmus-Moilanen

rehtori / rektor 050 571 9562 eeva-liisa.rasmus-moilanen@sogsakk.fi
Opettajat

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja, erityisopettaja 040 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi

Göran Blomster

jalometalli ja kivityöt, Inari 040 731 0587 goran.blomster@sogsakk.fi

Erkki Feodoroff

media, Sajos 040 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

suomen kieli 040 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Pasi Jaakonaho

saamenkäsityö, Korukivi ja jalometalli 040 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

erä- ja luontoala, kalatalous, Toivoniemi 0400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

ravintola ja catering 040 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

liiketoiminta 050 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Outi Jääskö

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 0400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

sosiaali- ja terveysala 040 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri 040 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

sosiaali- ja terveysala 040 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

koltansaamen kieli ja kulttuuri, Sajos 050-433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri, SAJOS 040 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 046 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

matkailuala 040 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Iiris Mäenpää

inarinsaamen kieli ja kulttuuri, Sajos 040 487 6887 iiris.maenpaa@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

luonto- ja ympäristöala, Toivoniemi 0400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Anna Näkkäläjärvi-Länsman

saamelaismusiikki 050 409 3988 anna.nakkalajarvi-lansman@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

pohjoissaamen kielen ja kulttuurin opettaja 040 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tietojenkäsittely 040 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Veli-Pekka Puttonen

saamelaismusiikki 050 406 3072 veli-pekka.puttonen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityö, kovat materiaalit 040 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Irina Saijets

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Kirsi Schildt

matkailuala 040 487 6886

Jaana Seipiharju

liiketoiminta 040 723 1068 jaana.seipiharju@sogsakk.fi

Anniina Turunen

saamenkäsityö, pehmeät materiaalit 040 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

ravintola ja catering 040 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi

Tarja Åvist

sosiaali- ja terveysala 050 5947 524 tarja.åvist@sogsakk.fi
Asuntolat, kiinteistöt ja keittiöt

Matti Harjuniemi

asuntolanvalvoja 040 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Esa Huhtamella

keittiö, Inari 040 764 4375 esa.huhtamella@sogsakk.fi

Anu Isoaho

siivooja, Toivoniemi 040 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

siivooja, Inari 040 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Minna Kauppinen

Asuntolaohjaaja 040 707 3792 minna.kauppinen@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

siivooja, Inari 050 477 4629 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Tarja Rautanen

keittiö, Inari 040 764 4375 tarja.rautanen@sogsakk.fi

Leena Tervaniemi

siivooja, Inari 040 764 4172 leena.tervaniemi@sogsakk.fi

Sirpa Uusitalo

keittiö, Inari 040 764 4375 sirpa.uusitalo@sogsakk.fi

Leila Valle

keittiö, Toivoniemi 040 764 4209 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

asuntolanohjaaja 0400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi

Jarmo Wetterstrand

asuntola, Inari 050 400 1734 jarmo.wetterstrand@sogsakk.fi
Hanketoiminta

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja / ovddidanhoavda 040 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi
Teurastamo ja nahkamuokkaamo

Nilla Angeli

suunnittelija, Toivoniemi, Kaamanen 050 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi

Outi Jääskö

luonto- ja ympäristöala, porotalous, Toivoniemi 0400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Jari Kumpuniemi

työmestari, Toivoniemi, Kaamanen 040 487 6795 jari.kumpuniemi@sogsakk.fi
Toimisto

Faksi ja puhelin, Hetta

(016) 521 033

Faksi/Inari

(016) 671 426

Ulla Isotalo

markkinointisuunnittelija 0400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri 040 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri 040 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö 040 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Teija Rantatalo

toimistovirkailija 040 182 4129 teija.rantatalo@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta 040 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi

Toimisto/Inarin toimipaikka

040 723 7309 tai 040 723 7319
Kansainvälinen toiminta

Mika Aromäki

suunnittelija 040 726 0249 mika.aromaki@sogsakk.fi

Marina Falevitch

suunnittelija 0400 395 672 marina.falevitch@sogsakk.fi
IT-tiimi

Simo Aikioniemi

IT-tukihenkilö 0400 208701 simo.aikioniemi@sogsakk.fi

Kari Peltonen

atk-suunnittelija 040 844 5423 kari.peltonen@sogsakk.fi
Virtuaalikoulu

Tarja Huhtala

projektityöntekijä, Arktista pedagogiikkaa II -hanke 050 327 2843 tarja.huhtala@sogsakk.fi

Johanna Laakso

etäopetuksen tukihenkilö, virtuaalikoulu 040 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Unni Länsman

projektipäällikkö, Arktista pedagogiikkaa II-hanke 050 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

suunnittelija, virtuaalikoulu 040 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

pohjoissaamen kielen ja kulttuurin opettaja 040 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi
Opintotoimisto

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri 040 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri 040 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Teija Rantatalo

toimistovirkailija 040 182 4129 teija.rantatalo@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja, erityisopettaja 040 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Loga lasi
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Loga lasi
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Loga lasi
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Loga lasi
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Loga lasi
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Loga lasi