Aakkosellinen hakemisto

Nilla Angeli

Planner, Toivoniemi, Kaamanen +35850 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi

Göran Blomster

saamenkäsityöt, korukivi- ja jalometalliala/ Gemstone & Precious Metal, Inari +358 40 731 0587 goran.blomster@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

suomen kieli/ Finnish Language +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Satu Gahmberg

Travel & Tourism +35850 591 7943 satu.gahmberg@sogsakk.fi

Matti Harjuniemi

Dormitory Supervisor +35840 707 3791 matti.harjuniemi@sogsakk.fi

Tarja Huhtala

Project Staff, Arktista pedagogiikkaa II -hanke +35850 327 2843 tarja.huhtala@sogsakk.fi

Anu Isoaho

Custodian, Toivoniemi +35840 764 4572 anu.isoaho@sogsakk.fi

Ulla Isotalo

Marketing Coordinator +358400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Pasi Jaakonaho

saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala/ Sámi Handicrafts, Gemstone & Precious Metal +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

Wilderness and Nature,and Fisheries, Toivoniemi +358400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

ravintola- ja cateringala/ Restaurant & Catering +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

Nature & Environment, Toivoniemi +358400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Marja-Leena Järvenpää

Custodian, Inari +35840 723 7108 marja-leena.jarvenpaa@sogsakk.fi

Outi Jääskö

Nature & Environment, Reindeer Husbandry, Toivoniemi +358400 395 679 outi.jaasko@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

Social Services and Health Care +35840 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Heidi Kitti

pohjoissaamen kieli ja kulttuuri/ Northern Sámi Language & Culture +358 40 487 6890 heidi.kitti@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

Social Services and Health Care +35840 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Annikki Kopakkala

Custodian, Inari +35850 477 4629 annikki.kopakkala@sogsakk.fi

Johanna Laakso

Distance Education Support, Virtual Education +35840 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityöt, kova materiaalit/ Sámi Handicrafts, Hard Materials +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

koltansaamen kielen ja kulttuurin opettaja 050 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

Northern Sámi Language & Culture, SAJOS +35840 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Unni Länsman

Project Manager, Arktista pedagogiikkaa II-hanke +35850 502 1357 unni.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

Nature & Environment, Reindeer Husbandry, Toivoniemi +35846 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

Travel & Tourism +35840 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

Nature & Environment, Toivoniemi +358400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Elle-Maaret Näkkäläjärvi

apulaisrehtori/ Vice Rector +358 40 568 3111 elle-maaret.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja/ Director of Program Development +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

Northern Sámi Language & Culture +35840 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

tieto- ja viestintätekniikka/ Data Processing +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eeva-Liisa Rasmus-Moilanen

rehtori/ Rector +358 50 571 9562 eeva-liisa.rasmus-moilanen@sogsakk.fi

Arto Saijets

saamenkäsityöt, kovat materiaalit/ Sámi Handicraft, Hard Materials +358 40 764 4694 arto.saijets@sogsakk.fi

Irina Saijets

Sámi Handicrafts, Soft Materials +35840 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Kirsi Schildt

Travel & Tourism +35840 487 6886

Eila Syväjärvi

Planner, Hetta +35840 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi

Anne Tervaniemi

Kitchen Hostess +35840 724 3786 anne.tervaniemi@sogsakk.fi

Leena Tervaniemi

Custodian, Inari +35840 764 4172 leena.tervaniemi@sogsakk.fi

Anniina Turunen

Sámi Handicrafts, Soft Materials +35840 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Leila Valle

Kitchen, Toivoniemi +35840 764 4209 leila.valle@sogsakk.fi

Virpi Valle-Perätalo

Dormitory Supervisor +358400 290 758 virpi.valle@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

Restaurant & Catering +35840 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi

Jarmo Wetterstrand

Dormitory Supervisor +35850 400 1734 jarmo.wetterstrand@sogsakk.fi

Tarja Åvist

Social Services and Health Care +35850 5947 524 tarja.åvist@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Hakijalle

Sakk:sta valmistuu todellisia työelämän taitajia. Järjestämme koulutusta sekä nuorille että aikuisille. Yrityksille ja yhteisöille tarjoamme työelämälähtöistä koulutusta sekä kehittämispalveluita.

Loga lasi
opiskelijalle.jpg Opiskelijalle

Tervetuloa opiskelemaan Sakk:een! Opiskelijalle osioon on koottu tietoja, jotka auttavat sinua opintojen aikana arjen käytännöistä selviytymiseen ja onnistumiseen opinnoissasi.

Loga lasi
vaaka-hankkeet.jpg Hankkeet

Saamelaisalueen koulutuskeskuksen käynnissä olevat ja päättyneet hankkeet.

Loga lasi
palvelut.jpg Palvelut

Sakk tekee tiivistä yhteistyötä alueen yritysten ja muiden työelämän organisaatioiden kanssa. Kehitämme aktiivisesti palvelujamme tarjotaksemme ratkaisuja työelämän tarpeisiin. Tarjoamme laajan valikoiman lupa-, pätevyys-, kortti- ja muita koulutuksia yrityksille ja yhteisöille.

Loga lasi
tietoa-meista-vaaka.jpg Tietoa meistä

Saamelaisalueen koulutuskeskus (SAKK), pohjoissaameksi Sámi oahpahusguovddáš (SOG), on saamenkäsityöhön, poronhoitoon ja saamen kieliin erikoistunut toisen asteen oppilaitos, joka järjestää monialaista ammatillista koulutusta sekä nuorille että aikuisille.

Loga lasi
paakuva-virtuaalikoulu.jpg Virtuaalikoulu

Virtuaalikoulussa opinnot suoritetaan etäopintoina erilaisissa verkkoympäristöissä.

Loga lasi