Faculty & Staff
Administration
Teachers

Erkki Feodoroff

lehtori, media-ala +358 40 487 6869 erkki.feodoroff@sogsakk.fi

Kaisa Feodoroff

lehtori, suomen kieli +358 40 764 4632 kaisa.feodoroff@sogsakk.fi

Göran Blomster

tuntiopettaja, korukivi-ja jalometalliala +358 50 468 5302 goran.blomster@sogsakk.fi

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi jhrabok@alaska.edu

Pasi Jaakonaho

lehtori, saamenkäsityöt, kovat materiaalit ja korukivi- ja jalometalliala +358 40 723 6894 pasi.jaakonaho@sogsakk.fi

Ismo Joentakanen

lehtori, luonto- ja kalatalousala +358 400 131 521 ismo.joentakanen@sogsakk.fi

Jyrki Jumisko

lehtori, ravintola- ja cateringala +358 40 723 7260 jyrki.jumisko@sogsakk.fi

Vesa Juntunen

lehtori, luontoala +358 400 142 637 vesa.juntunen@sogsakk.fi

Raisa Järvenpää

lehtori, liiketoiminnan ammattiaineet +358 50 430 8170 raisa.jarvenpaa@sogsakk.fi

Anne Kaisanlahti

lehtori, sosiaali- ja terveysala +358 40 487 8891 anne.kaisanlahti@sogsakk.fi

Suvi King

vs. lehtori, saamen kieli ja kulttuuri +358 40 487 6887 suvi.king@sogsakk.fi

Leena Kiviniemi

lehtori, sosiaali- ja terveysala +358 40 723 7224 leena.kiviniemi@sogsakk.fi

Jouni S. Laiti

saamenkäsityöt, kovat materiaalit +358 40 487 6889 jouni.laiti@sogsakk.fi

Tauno Ljetoff

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +35850 433 4449 tauno.ljetoff@sogsakk.fi

Outi Länsman

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri +358 40 844 7399 outi.lansman@sogsakk.fi

Leena Magga

tuntiopettaja, porotalouden ammattiaineet +358 46 921 0613 leena.magga@sogsakk.fi

Minna-Carita Moilanen

lehtori, matkailuala +358 40 487 8085 minna-carita.moilanen@sogsakk.fi

Paavo Nevalainen

lehtori, tekniset aineet +358 400 150 658 paavo.nevalainen@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (etäopetus) +358 40 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Petri Puttonen

lehtori, tieto- ja viestintätekniikka +358 40 723 7179 petri.puttonen@sogsakk.fi

Irina Saijets

tuntiopettaja, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 197 6213 irina.saijets@sogsakk.fi

Irina Salomaa

tuntiopettaja, matkailuala +358 40 487 6886 irina.salomaa@sogsakk.fi

Jaana Seipiharju

lehtori, liiketoiminnan ammattiaineet +358 40 723 1068 jaana.seipiharju@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +35840 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi

Anniina Turunen

lehtori, saamen käsityöt, pehmeät materiaalit +358 40 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

Arja Vanhatalo-Lustig

lehtori, ravintola- ja cateringala +358 40 723 7250 arja.vanhatalo-lustig@sogsakk.fi

Tarja Åvist

lehtori, sosiaali- ja terveysala +358 40 568 3111 tarja.avist@sogsakk.fi
Dormitories, Kitchens, & Premises
Projects

Janne Näkkäläjärvi

kehitysjohtaja +358 40 759 9427 janne.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Anna-Mari Tainio

projektityöntekijä +358 50 5930276 anna-mari.tainio@sogsakk.fi

Tytti Valkeapää

projektipäällikkö +358 50 9116562 tytti.valkeapaa@sogsakk.fi
Reindeer Abattoir & Leather Tannery

Nilla Angeli

teurastamotyöntekijä +358 50 325 5756 nilla.angeli@sogsakk.fi
Office

Hannele Sieppi

henkilöstöasiantuntija +358 40 182 4129 hannele.sieppi@sogsakk.fi

Samu Hurskainen

julkaisu- ja markkinointisuunnittelijan sijainen +358 50 443 5964 samu.hurskainen@sogsakk.fi

Ulla Isotalo

julkaisu- ja markkinointisuunnittelija +358 400 395 674 ulla.isotalo@sogsakk.fi

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +358 40 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Sirkka-Liisa Jomppanen

toimistosihteeri +358 50 309 3705 sirkka-liisa.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +358 40 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Outi Ranta

talouspäällikkö +358 40 723 6947 outi.ranta@sogsakk.fi

Eila Syväjärvi

suunnittelija, Hetta +358 40 572 8398 eila.syvajarvi@sogsakk.fi
International Program Staff

Jackie Hrabok-Leppäjärvi

tuntiopettaja-suunnittelija jackie.hrabok-leppajarvi@sogsakk.fi jhrabok@alaska.edu
IT-Staff
Virtual & Distance Education

Rauno Koivunen

etäopetuksen tukihenkilö +358 46 920 9578 rauno.koivunen@sogsakk.fi

Johanna Laakso

opetusteknologia-asiantuntija +358 40 549 7429 johanna.laakso@sogsakk.fi

Tiisu-Maria Näkkäläjärvi

suunnittelija, Virtuaalikoulu +358 40 378 0304 tiisu-maria.nakkalajarvi@sogsakk.fi

Ellen Pautamo

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (etäopetus) +358 40 764 4612 ellen.pautamo@sogsakk.fi

Birit Pieski

lehtori, saamen kieli- ja kulttuuri (etäopetus) +358 50 470 6417 birit.pieski@sogsakk.fi
Student Study Office

Ritva Jomppanen

toimistosihteeri +358 40 723 6995 ritva.jomppanen@sogsakk.fi

Mari-Anne Kenttämaa

toimistosihteeri +358 40 723 7016 mari-anne.kenttamaa@sogsakk.fi

Tea Niemelä

opinto-ohjaaja ja erityisopettaja +358 40 723 7201 tea.niemela@sogsakk.fi
koulutustarjonta-banneri.jpg Applicants

The Sámi Education Institute prepares students for employment in the workforce. We provide training for young adults and mature students. We provide companies and communities with work-based training and development services.

common_readmore
opiskelijalle.jpg Students

Welcome to the Sámi Education Institute! This section will provide students with information to help cope with everyday practices and to succeed in their academic studies.

common_readmore
vaaka-hankkeet.jpg Projects

Ongoing and completed projects at the Sámi Education Institute.

common_readmore
palvelut.jpg Services

The Sámi Education Institute works closely with companies and other organizations in the region. We are actively developing our services to provide workplace solutions.

common_readmore
tietoa-meista-vaaka.jpg Further Information

common_readmore
virtuaaalikoulu.jpg Virtual Education

Support for Virtual Education

common_readmore